sayqis-page

sayQIS
Hızlı ve Esnek “Uçuşa Hazır”

sayQIS
Bulutların İçinde Güvenli Kalite Yönetimi
Lufthansa Technik paintQIS & sayTRUST

ÖZELLİKLERİ

BAŞARI ÖYKÜSÜ

Bulutların içinde güvenli kalite yönetimi: Lufthansa Technik, paintQIS için sayTRUST Access’e güveniyor.

Münih, 29 Ekim 2010 – Lufthansa Technik AG Uçak Boyama Bölümü Yöneticisi Dr. Panten: “sayTRUST üzerinden esnek ve güvenli kullanıcı bağlantısı ile paintQIS veri tabanı sistemi, uçak filosunun sistematik olarak değerlendirilmesi, sorunların belirlenmesi, önlemlerin zamanında alınması ve yönetilmesi, uçak boyama işlerinin dağıtılması için bir temel yapı sunar ve bu nedenle iyi bir filo imajının oluşturulmasını garanti altına almayı sağlayan en temel araçtır.”

Standart sayQIS programı tabanlı paintQIS kalite yönetimi sistemine erişim söz konusu olduğunda Lufthansa Technik Aircraft Painting Bölümü “bulutların üzerinde değil, bulutların içinde” sloganını kullanır. Uçak filosunun boya durumunun izlenmesini destekler ve yetkisiz erişime karşı Private Cloud üzerinden koruma sağlar. Lufthansa Technik, paintQIS sistemine esnek ve güvenli bağlantı için sayTRUST Access uzaktan erişim çözümünü kullanır.

lufthansa-logo

Lufthansa Technik AG, havacılık sektöründe günümüzde daha çok bakım ve gözden geçirme hizmetlerine dönüşmüş olan teknik servis alanında orijinal parça üreticilerinden bağımsız dünyanın en büyük servis sağlayıcısıdır. Aircraft Painting Services; uçakların korunması, onarımı, bakımı ve incelenmesi hizmetlerinde önemli bir yere sahiptir. Lufthansa filosunun ayrıca iş ortaklarının ve müşterilerinin filolarının iyi bir imaja sahip olması için çalışır.

Almanya’da bu hizmet Hamburg’da verilmektedir. Buradaki Lufthansa merkezi 7500 çalışana sahiptir ve havaalanının batısında 750.000 metrekare büyüklüğünde bir alana kurulmuştur. Hangarlarda ve atölyelerde büyük Airbus ve Boeing ticari uçakları tamamen gözden geçirilir veya teknik yeniliklerle ve ürün iyileştirmeleriyle donatılır. Ayrıca tahrik aksamı, yürüyen aksam ve cihazlar gözden geçirilir, uçaklar boyanır.

Sürdürülebilir Kalite Yönetimi

Standart sayQIS programı tabanlı paintQIS Veri Tabanı Sistemi ile Lufthansa Technik tüm Lufthansa filosunun boya durumu, boya geçmişi ve kullanılan boyama sistemine ilgili tüm dokümanların saklandığı merkezi bir depolama ünitesinde takip eder. Böylece, hasarlar zamanında belirlenir ve giderilir, garanti süreleri takip edilir, bulunması durumunda hasarların giderilmesi talep edilir, olası sistematik arızlar önceden belirlenir ve nedenleri ortadan kaldırılır, incelemeler ve uçak boyama işlemleri şeffaf planlanır.

Aircraft Painting ile bağlantılı tüm veriler konsolide edilir, merkezi olarak işlenir ve güncellenir. PaintQIS sistemi, Lufthansa Technik sorumlularının her bir uçağın boya durumunu değerlendirmesine olanak sağlar. Buradan elde edilen tecrübeler, çalışılmayan sürelerle ilgili değerlendirmelerde kullanılabilir.


Bu, planlamayı önemli ölçüde kolaylaştırır, boya kalitesine süreklilik kazandırır ve iyi bir filo imajına katkıda bulunur.

Bulutun Dışında Güvenlik

Veri tabanının sürekli güncel olmasının ve planlama ve analizlerin kullanılabilir olmasının ön koşulu, Aircraft Painting Services çalışanlarının paintQIS sisteminin bulunduğu Private Cloud’a doğrudan çalışma alanlarından erişimlerinin olmasıdır.

VPN çözümü, Lufthansa Technik’in bağlantı güvenliğiyle ilgili çok yüksek talepleri olması nedeniyle ihtiyaca karşılık vermemiştir.

sayTRUST Access ile çözüm

sayTEC Solutions ürünlerinden sayTRUST Access ile bu sorun çözülmüştür. sayTRUST Access bir sunucudan ve USB çubuğu formunda bir istemci bileşeninden oluşur. Lufthansa Technik bu sayede Private Cloud ortamında paintQIS sistemi ile güvenli, biyometrik, PIN ve 2048-Bit güvenlik sertifikası denetimli bağlantıya sahip olmuştur. VPN bağlantısından farklı olarak sunucu ve istemci arasında bağlantı uygulama düzeyinde, doğrudan ağ eşleşmesi olmadan gerçekleşir. sayTRUST Access sunucusu, beyaz ve kara listeler ile kullanıcıların veya kullanıcı gruplarının sayTRUST Access Tunnel üzerinden hangi programları kullanabileceklerini belirler. Onaylanmayan uygulamalar Tunnel tarafından bloke edilir. Çok aşamalı yetki denetimi ve fonksiyonlar, örn. İstemciye kapalı ağ kaynaklarının yönetilmesi, Lufthansa Technik için gerekli güvenliği ve esnekliği sağlıyor

“Hızlı ve Esnek “Uçuşa Hazır”

sayTRUST Access’in kolay ve esnek şekilde yönetilmesi de ikna edici bir özelliktir: Sunucu ve istemci arasındaki bağlantı için Lufthansa Technik çalışanlarının bilgisayarlarına herhangi bir yazılımın yüklenmesi gerekli değildir. sayTRUST Access istemci çubuğu, internet erişimine sahip herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilir ve Aircraft Painting Services çalışanlarında da gözlendiği üzere eğitim almayı gerektirmeyecek kadar basittir.

sayQIS Hakkında

sayQIS Uçak Yüzeyleri İçin Kalite ve Bilgi Sistemi

Boyanan uçak yüzeylerinin değerini ve görüntüsünü korumayı amaçlar, uçakların dış görüntüsünün düzgün olduğundan emin olunmasına destek olur ve müşteri dış görünüşünden edindiği izlenimle ürün kalitesini ve güvenliğini bağdaştırdığı için aynı zamanda havayolunun saygınlığına katkıda bulunur. sayQIS ile boya durumları ve filonun imajı profesyonel şekilde takip edilir, veriler yöntemler ve işlemler planlanır ve sonuçlar değerlendirilir.

fly-01
fly-04
fly-02
fly-05
fly-03
fly-06

Tüm filonun ve yeni kiralanan uçakların uçak boyama ve boya ekspertizi işlerinin planlanması ve yönetilmesi gibi fonksiyonlar boya hasarlarının giderilmesine ve uçak boyamaya katkı sağlar. Boya incelemeye ve dış şirketlere veya iç bölümlere iş emri yaratmaya ilişkin kontrol listeleri iş akışlarının kalitesini garanti altına alır.

sayqis

Değer koruma önlemleri, doğru boyama sistemleri ve bunlarla ilişkili olarak tanımlanmış iş kapsamı ile bakım aralıkları optimize edilebilir. Doğru zamanda uygulanan önleyici koruma önemleri, bileşeni hasar görmeden önce korur ve böylece özellikle kompozit bileşenlerle ilgili masraflı onarımlar ve parça değişimleri önemli ölçüde azalmış olur.

sayTRUST Access Hakkında

sayTRUST Access bir sunucudan ve istemci bileşenlerinden oluşan, çalışma merkeziyle mobilize çalışanlar arasında bağlantı kurmaya yönelik ideal ve güvenli bir çözümdür.

sayTRUST Access sistemi kullanıcılarının şirket ağına, ağın alt bölümlerine veya şirket ağındaki tek bir bilgisayara biyometrik, pin ve 2048 bit güvenlik sertifikası denetimli bağlantı kullanılarak erişmesini sağlar.

“Üç aşamalı kimlik denetimi” kullanıcı bilgisayarlarında kapsamlı, masraflı ve zaman alan yapılandırma işlemlerine gerek olmadan güvenli bağlantı olanağı sunar.

sayTRUST Access teknolojisinin diğer bir avantajı: hem en kolay yönetim hem de maksimum güvenlik. sayTRUST Access sunucusu web arayüzünden veya kullanıcı tarafından uygulamanın içinden yapılandırılabilir. Ayrıca, sayTRUST Access istemcisi, istemcinin donanımından bağımsızdır.

saytrust

sayTEC Solutions GmbH Hakıında

Yenilikçi ve kaliteli birinci sınıf bilgi teknolojileri çözümlerinin üreticisi. Küçük ve orta ölçekli işletmeler, sayTEC Solutions GmbH’ın portföyünde aşağıdaki sektörlere yönelik, fiyat fayda dengesi açısından en uygun ürünleri bulabilirler:

• Veri güvenliği — birleşik yedekleme ve arşivleme çözümleri
• BT güvenliği — şirket ağına mobil erişim
• Ağ güvenliği — güvenlik duvarı
• Depolama — NAS çözümleri
• Sunucu, iş istasyonu ve ağ bileşenleri
• Denizcilik için BT
• Otomotiv için BT

Ürün geliştirme ve üretim süreçleri genel olarak Almanya’da yürütülmektedir. Ürün geliştirme, üretim, pazarlama ve satış arasındaki iletişim yollarının oldukça kısa olması sadece süreçlerin optimizasyonu için değil, aynı zamanda müşteri taleplerinin karşılanması için de esnek ve hızlı bir yapı sunar.

Ürünlerde birinci sınıf bileşenlerin kullanılması, kullanıcıların yatırımlarının en iyi şekilde korunmasını sağlar. Müşteri isteği doğrultusunda özel çözümler veya ürün ayarlamaları gerçekleştirilebilir.