Slider

BT Güvenliği

Çağımızda giderek artan dijitalleşme yaşantımızın birçok alanını etkilemekte. Bu gelişme, topluma yeni olanaklar sunmasıyla birlikte, yeni riskleri de beraberinde getirmektedir. Neredeyse tüm yaşam alanlarında oluşmuş ağlar sayesinde, bizler için dijital altyapılar her yerden ve her zaman ulaşılabilir hale gelmiştir. Kullanımın bu şekilde artması, doğal olarak veri tabanının ve veri transferinin de hızlı bir şekilde artmasına sebep olmaktadır. 5G`nin devreye girmesi ile birlikte internetin 100 kat hızlanması, veri trafiğini hangi seviyelere taşıyacağını kimse tahmin edemez. Emin olabileceğimiz tek gerçek, saldırıların ve veri güvenliğinin artacağıdır.

 

Birçok işletme için verileri şirket değerinin önemli bir kısmını teşkil etmektedir. Ortaya çıkabilecek teknik arıza, kullanım hatası, saldırı veya manipülasyon sebebiyle, güvence altına alınmış olan verilerin bulunduğu serverler çökebilir, veriler kaybolabilir, hatta kullanılamaz hale gelebilir. Bu nedenle bir işletmenin verilerine her an ulaşabilmesi ve müşteri ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi, şirket açısından öncelikli duruma gelmiştir.

 

Bir arıza veya doğal afet anında, verilerin yedeklenmesi ve yeniden yüklenebiliyor olması, dışardan gelecek saldırılara karşı korunması için, önceden zorunlu önlemler gereğince verilerin yedeklenmiş ve bir dış hafıza kaynağına aktarılmış olmalı. Veri kaybının bir risk yönetimi çerçevesinde güvence altına alınması gerektiği Ülkemizde yeni yeni, saldırıların artmasıyla birlikte algılanmaktadır.

 

Veri güvenliği ve verilerin yeniden yüklenmesi, işletmelerin iş yapma sürekliliği açısından bir nevi sigortası durumuna gelmiştir. Siber saldırılar hakkında duyulan haberlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Orta ölçekli bir şirkette yaşanacak üretim kesintisi, günde yüzbinlerce Dolarlık zarara sebep olabilir. Yapılan araştırmalar, şirketlerin %70’inin ortaya çıkan bir arıza veya saldırı sonrası verilerine tekrar ulaşamamalarını göstermektedir. Bu durum, kullanılan birbirinden farklı ve uyumsuz yedekleme sistemlerinden, teknolojilerinden veya arızalanmış bir veri grubundan kaynaklanabilir. Bu sebeple kendi içinde uyumlu bir veri güvenliği alt yapısının kurulması kaçınılmazdır.

Evden veya farklı ortamlardan mobil çalışanların, şirket verilerine uzaktan ulaşımı günümüzde gerekli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bunun için bağlantının hızlı ve istikrarlı olmasının yanı sıra, güvenli olması önemlidir. Bu tür bağlantıları şirketlerin birçoğu VPN (Virtual Private Network) çözüm teknolojisi ile sağlamaya çalışmaktadır. Kullanıcılar ise bu teknolojinin kullanımında bir dizi sorun yaşadıklarını belirtmektedirler. Mevcut VPN sistemlerinde, mobil ortamdaki bilgisayar önce şirketin ağına bağlanmakta. Ancak Kullanıcı LAN-LAN bağlantılı, güvenli olmayan bir ortamdan güvenli şirket ağına bağlanmakla, hem kurulum aşamasında hem de daha sonra kullanım aşamasında sorunlar yaşamaktadır

Bir başarısızlığın ne gibi sonuçları vardır?

BT arızalarının ciddi sonuçları olabilir ve çeşitli hasarlara neden olabilir:

  • Üretim kesinti
  • Gelir kaybı
  • Hasar ve cezalar
  • Pazar payı kaybı
  • Personel fazla mesai masrafları
  • Müşterilere ve tedarikçilere görüntü hasarı
  • Para cezaları

Şirketimi ve Verilerimi nasıl koruyabilirim?

Her şeyden önce tabiki iletişim hattını ve şirket ağını, yani Network altyapınızı korumalısınız. Şirket ağına uzanan erişimi izole etmeniz, sizi saldırılardan koruyacaktır. Veri güvenliğine gelince, geleneksel yedekleme, depolama veya teyp teknolojileri artık gerekli ihtiyaçları karşılayamıyor. Hart disk ve bant teknolojileri, yedekleme ve geri yükleme yetenekleri açısından teknik olarak hem avantaj hem de dezavantajlara sahiptir. Depo tabanlı teknolojilerle, donanım kusurları, teyp tabanlı sistemlerde ısı dalgalanmaları gibi çevresel etkiler veri kaybına neden oluyor. Bu nedenle her iki teknolojinin avantajlı özelliklerini bir sistem içinde bütünleştirip, dezavantajlı özelliklerini sistem dışında tutarak yeni bir teknoloji geliştirdik. sayFUSE yedekleme ve geri yükleme platformunun patentli teknolojisi ile ulaşılan yedekleme hızı ve güvenliği sayesinde, verileriniz ve “kritik” öncelikli BT altyapınız koruma altına alınır; saldırı veya arıza anında mevcut sistem izole edilir ve bir kaç dakika içinde yeni sisteminiz verilerinizle birlikte tekrar devreye alınır. sayFuse 12 yedek sürücü, paralel / çoklu akış yedekleme ve geçiş yoluyla güvenilir veri yedeklemesi sağlar.

10 dan7 si

2018 yılında Avrupa’da her 10 şirketten 7 si siber saldırı veya sistem hatası kurbanı olmuştur

200 Gün

Saldırı veya sistem arizasını sonrası, Şirketlerin birçoğu ortalama 200 gün içinde tüm sorunlarını çözebilmişlerdir

60%

İşletmelerin %60 hasarlarının tespitini kesin olarak aylar sonra bile yapamamışlardır

4 Sistem Çöküşü

Sanayi ülkelerinde, orta ölçekli şirketler her yıl ortalama 4 farklı sistem çöküşü yasamaktadır. Veri kaybı en büyük sorun.

2. Sıra

2018 Allianz Risk barometresine göre Siber saldırıları dünyada “en büyük hasarlar sıralamasında” ikinci sırada yer almıştır.

600.000 $

Sanayi ülkelerinde, Orta ölçekli şirketlerin ortalama yıllık zararı 600.000 USD ulaşmış durumdadır